top of page
 • Zdjęcie autoraWagabunda na Azjatyckim Tripie

Ubezpieczenia w podróży i nie tylko. Cz.2/3 Ubezpieczenie Turystyczne: Ochrona czy Zbędny Wydatek?


Witajcie, drodzy podróżnicy!

Ostatnio rozmawialiśmy o bezpłatnej opcji (jeśli jeszcze nie czytaliście, to koniecznie nadróbcie lekturę: https://www.wagabundatravel.com/post/ubezpieczenia-w-podróży-i-nie-tylko-cz-1). Dziś skupimy się na opcji płatnej, ale równie istotnej co EKUZ, a może nawet istotniejszej. Podróżowanie to pasjonujące doświadczenie, ale warto być przygotowanym na wszelkie ewentualności, które mogą zdarzyć się w trakcie wycieczki. Jednym ze sposobów na zabezpieczenie się finansowo i zdrowotnie jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Dzisiaj przyjrzymy się zarówno plusom, jak i minusom takiej polisy, abyście mogli zrozumieć funkcjonowanie tego rozwiązania oraz podjąć dobrze przemyślaną decyzję jeśli podróżujecie indywidualnie lub upewnić się w dobrze podjętej decyzji, jeśli podróżujecie z nami.

Plusy Ubezpieczenia Turystycznego:

 1. Ochrona Zdrowia i Życia: Jedną z głównych zalet ubezpieczenia turystycznego jest możliwość pokrycia kosztów leczenia w razie nieszczęśliwego wypadku czy choroby. Bez odpowiedniej polisy, możecie być narażeni na wysokie rachunki medyczne, zwłaszcza w krajach, gdzie opieka zdrowotna jest kosztowna. Działa to tak: Organizator (ja) powiadamia Towarzystwo Ubezpieczeniowe o zdarzeniu -> TU podaje adres placówki, z którą ma podpisaną umowę o bezkosztowym leczeniu klienta -> klient jest leczony lub transportowany do Polski jeśli sytuacja tego wymaga.

 2. Rezygnacja z Imprezy: Czasami z różnych, niezależnych od nas powodów musimy zrezygnować z zaplanowanej podróży (śmierć bliskiego, choroba, utrata pracy). Ubezpieczenie na wypadek rezygnacji umożliwia odzyskanie części lub nawet wszystkich poniesionych kosztów, gdy nie możemy podróżować. Ta opcja jest u nas fakultatywna, ale przy dużych imprezach proponujemy się właśnie na taką ewentualność zabezpieczyć.

 3. Bezpieczeństwo Podczas Podróży: Ubezpieczenie turystyczne oferuje pokrycie w razie zagubienia, kradzieży lub uszkodzenia bagażu. To dodatkowa ochrona dla Waszych cennych rzeczy.

 4. NNW i Ubezpieczenie OC: W polisie turystycznej często zawarte są również ubezpieczenia NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków) oraz OC (Odpowiedzialności Cywilnej), co zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo podczas podróży.

 5. Pomoc Assistance: W przypadku nagłych sytuacji, jak choroba, wypadek czy zgubienie dokumentów, Assistance służy pomocą 24/7, zapewniając wsparcie w trudnych sytuacjach.

 6. Działa poza UE: To jest sprawa nie do przecenienia w odróżnieniu od EKUZu. Jeśli podróżujesz w egzotykę bez ubezpieczenia, to szacun za brawurę.

Minusy Ubezpieczenia Turystycznego:

 1. Dodatkowy Wydatek: Wykupienie ubezpieczenia turystycznego wiąże się z kosztem, który może podnieść cenę całej podróży. Niektórzy podróżnicy mogą uważać to za niepotrzebny wydatek. My jako Wagabunda Travel nie wyobrażamy sobie zorganizowania imprezy bez ubezpieczenia, dlatego zawsze jesteście ubezpieczeni od pierwszego, do ostatniego dnia wyjazdu.

 2. Czasem Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie ma podpisanej umowy z placówką: Zdarza się tak, że TU nie ma podpisanej umowy ze szpitalem, do którego trafiliśmy lub placówka prywatna przyjmuje od pn do pt bądź też sytuacja jest na tyle nagła, że nie mamy czasu czekać na odpowiedź TU i trafiamy do najbliższego szpitala. Jak wygląda procedura? Organizator (ja) powiadamia Towarzystwo Ubezpieczeniowe o zdarzeniu oraz o tym, że klient trafił do placówki XYZ w kraju ZYX -> klient jest leczony lub transportowany do Polski jeśli sytuacja tego wymaga, ale czasem to klient musi za leczenie zapłacić (przydaje się karta kredytowa) -> klient zbiera wszystkie rachunki (również te z taksówki, apteki za lekarstwa, ortezy, kule itd) -> po zakończonej procedurze medycznej wysyła na adres dostarczony przez TU wszystkie rachunki z opisem zdarzenia -> w ciągu 30 dni Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma czas na rozpatrzenie roszczenia i zwraca pieniądze na rachunek klienta po przeliczeniu z waluty obcej na polską.

 3. Wyłączenia i Warunki Polisy: Ubezpieczenia mają różne zasady i wyłączenia, które mogą wpłynąć na zakres ochrony. Należy dokładnie zapoznać się z OWU, aby uniknąć rozczarowań, gdy potrzeba odszkodowania. Chyba najbardziej znany przypadek - wystąpienie zdarzenia po spożyciu alkoholu. Niestety, czasem nawet jedno piwo może narazić nas na dodatkowe koszta. Tutaj z pomocą przyjdzie trzecia część "ubezpieczeń w podróży i nie tylko" - już w przyszłym tygodniu.

 4. Nie Wykorzystamy Zawsze Odszkodowania: Oczywiście, liczymy na bezproblemowe wakacje, ale jednak się ubezpieczamy... i nie zawsze skorzystamy z odszkodowania. W takim przypadku może się wydawać, że wykupiliśmy polisę bez potrzeby. Tutaj też mam ciekawe rozwiązanie. Zreferuję to dla Was i też podpowiem, jak legalnie, bez naginania prawa odzyskać wpłacone pieniądze. To jest absolutny sztos i stosuje osobiście od lat.

 5. Konieczność Dokładnego Przeczytania Warunków: Często, polisy ubezpieczeniowe są obszerne i techniczne. Wymaga to od nas czasu na dokładne przeczytanie warunków, co dla niektórych może być uciążliwe.

 6. Co chroni mnie przez 96,5% czasu? Nie samym wyjazdem człowiek żyje. (Tak, nawet my w Wagabundzie, większość czasu spędzamy stacjonarnie). Zwykle Kowalski ma do dyspozycji 26 dni urlopu. Z czego, wiadomo 14 to remont łazienki, a pozostałe dni to urlop sensu stricte. Z 365 dni w roku daje nam to jakieś 3,5% czasu kiedy jesteśmy chronieni. A czy można mieć taką ochronę przez cały czas? Czy można wykluczyć wyłączenia z OWU (słynne piwko)? Czy należy nam się jakaś rekompensata w sytuacji, gdy nasze zdrowie powie STOP i trafimy do szpitala? I w końcu czy da się odzyskać wpłacone pieniądze, jeśli nasze zdrowie okaże się w lepszej kondycji niż pierwotnie zakładaliśmy? Już pewnie znacie odpowiedź, ale na rozwiązanie trzeba będzie poczekać do przyszłego tygodnia. Z miejsca serdecznie zapraszam.

Podsumowując, ubezpieczenie turystyczne ma wiele zalet, które dają nam spokojną podróż i zabezpieczenie na wypadek różnych sytuacji. Oczywiście, wybór ubezpieczenia zależy od potrzeb i preferencji każdego podróżnika jeśli podróżujecie indywidualnie. Przed podjęciem decyzji, warto dokładnie porównać oferty różnych ubezpieczycieli. My to dla Was zrobiliśmy i bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu z wieloma TU wybraliśmy takie, które do tej pory sprawdza się w 100%.

Na koniec taka rada.

Cieszcie się swoimi przygodami, wiedząc, że dobrze zabezpieczyliście swoją podróż!A czy Ty zaplanowałeś/aś już swój najproduktywniejszy dzień/dni/tydzień?

Tutaj znajdziesz dobre i szybkie rozwiązania: https://www.wagabundatravel.com/kierunki

138 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page