top of page

SZWAJCARIA SAKSOŃSKA CZ. II
KÖNIGSTEIN + BAUTZEN, NIEMCY

cena: od 260zł + 20 €

+48 607 865 680

Zbiórka o 6.45 (rano) na Dworcu Nadodrze (Wrocław) wyjazd 7:00

TERMIN: 25.05.2024

Szwajcaria Saksońska cz. 2 tytułem wstępu

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami i za dziesięcioma morzami leży zielona skalista kraina. Jeśli szukasz zapierających dech w piersi widoków i chcesz poznać trochę ciekawej historii zapraszamy Cię w podróż do magicznej Szwajcarii Saksońskiej. Na Twoje szczęście ta Szwajcaria jest tuż za miedzą. Zapraszamy na niezapomnianą jednodniówkę do Szwajcarii Saksońskiej, niewiele ponad 100 km od granic Polski. Jest to również obszar o niespotykanej gdzie indziej różnorodności kształtowań terenu na stosunkowo niewielkiej przestrzeni (zobacz też wyjazd: SZWAJCARIA SAKSOŃSKA I). Równiny znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie jarów (zobacz też wyjazd: SZWAJCARIA SAKSOŃSKA III), gór stołowych i skalistych, a wszystko przeplatane strzelistymi piaskowcami o oryginalnych kształtach wyrzeźbionych przez erozję, a na horyzoncie zawsze malowała się wielka prostokątna budowla. To Twierdza Konigstein, do której tym razem skierujemy swoje kroki. Oprócz imponującego budynku w pięknych okolicznościach przyrody twierdza poszczycić może się mnogością polskich akcentów. M.in. brama wjazdowa ozdobiona kartuszem z herbem I Rzeczypospolitej. Wyjątkowym elementem wyposażenia twierdzy była wielka i bogato zdobiona beczka wina o pojemności 239 hektolitrów, wykonana na zlecenie Augusta II. Beczka była ozdobiona herbem Rzeczpospolitej. Oryginał beczki wywieziono w 1819 roku, obecna jest jego kopią.

 

Spragnionym fascynującej, acz nieodległej zagranicy proponujemy wyjazd do Bautzen.

To pierwsze miasteczko, zwane miastem wież (aż 17 wież kościelnych i basztowych w tak małym miasteczku robi wrażenie), przechodziło z rąk cesarza, w uwaga, ręce polskie, by następnie znaleźć się na obszarze Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, Brandenburgii, Królestwa Czech, by ostatecznie powrócić w ręce niemieckie. Bautzen stanowi stolicę Górnych Łużyc oraz centrum kulturalne Łużyczan, słowiańskiego narodu zamieszkującego tereny położone pomiędzy Kwisą i Łabą. Stąd też często spotykana słowiańska nazwa - Budziszyn.

Dzień 1 

- Wczesnoporanny wyjazd z Wrocławia i przejazd do Niemiec.

- Na horyzoncie zarysuje się Twierdza Konigstein - nasz pierwszy punkt programu, której historia ściśle jest związana z losami Augusta II, a i los skleił nawet mury twierdzy z życiem synów Jana Sobieskiego. Zwiedzimy Twierdzę z odpowiednią narracją pilota/ przewodnika

Przejazd do Bautzen i spacer po mieście. Podczas spaceru podziwiać będziemy: 

- Zamek Ortenburg

- Krzywą wieża Reichenturm 

- ratusz 

- Katedrę Św. Piotra

a także poczynimy wizytę w Manufakturze Musztardy, gdzie pojawi się możliwość degustacji wariacji inspirowanych światem, na temat tego wydawałoby się mało ciekawego dodatku do mięs. Zapewniamy, że każdy z Was przywiezie ze sobą kilka słoików. Podczas spaceru zobaczymy jedyny w swoim rodzaju cmentarz w ruinach kościoła, przejdziemy się romantyczną ścieżką poprowadzoną  na obrysie dawnych murów miejskich, dowiemy się jak funkcjonuje kościół symultaniczny, poszukamy śladów bytności w Budziszynie króla Zygmunta I Starego..;) oraz będziemy mieli okazję policzyć wszystkie wieże miasta z Mostu Przyjaźni.

- Wieczorny powrót do Wrocławia.


 

Szwajcaria Saksońska 2
bottom of page