top of page

KARNAWAŁ KSIĄŻĘCY: TYSKIE BROWARY KSIĄŻĘCE I WŁOŚCI "DRUGIEGO WAWELU" W NIEPOŁOMICACH

+48 607 865 680

Zbiórka o 8.00 (rano) na Dworcu Nadodrze (Wrocław) wyjazd 8:15

TERMIN: 18-19.02.2023

Nasz karnawałowy trip tytułem wstępu

"Na początku było piwo…" jak głosi motto tego miejsca, "a jego warzenie przynosiło zysk właścicielom ziemi pszczyńskiej – zapisano w księdze dochodu w 1613 r. Ta pierwsza wzmianka otwiera pełną zwrotów akcji historię Tyskich Browarów Książęcych.

Oficjalnie browar powstał w roku 1629 – wtedy to zapisano w urbarzu, że w folwarku co tydzień można warzyć piwo, które przynosi „znaczną korzyść”. Założycielami i właścicielami browaru byli wolni panowie z rodu Promitzów.

W XVIII w. browar podupadł i musiało minąć 100 lat zanim trafił w ręce gospodarza idealnego. Był nim książę pszczyński Jan Henryk XI Hochberg – przedsiębiorca i wizjoner, który uczynił z browaru miejsce wyjątkowe w skali Europy. Od jego tytułu pochodzi nazwa browaru".

A my, oprócz tej i wielu innych historii poznamy tajniki warzenia naszego najbardziej znanego piwa Tyskie "z Polska". Czy to koniec naszej przygody z browarem? Skądże. To tak jakby udowadniać, kto ma lepszą pracę astronom czy kosmonauta? Degustacja z poczęstunkiem moi mili :) 

Co jeszcze w planie? Zwiedzimy komnaty Zamku Królewskiego w Niepołomicach. To już kolejny zamek na naszej liście zamczysk polskich (cieszymy się, że również podzielacie naszą pasję :). Po prawdzie to właśnie ten obiekt powinien znaleźć się wysoko na liście warowni obronnych TOP 10 Polski.

Kilka słów o miejscu. Niepołomicki zamek to gotycka warownia z XIV wieku przebudowana na styl renesansowy. Zamek królewski położony był w drugiej połowie XVI wieku w powiecie szczyrzyckim województwa krakowskiego.

Ten obszerny zamek nazywany jest "drugim Wawelem". Został wybudowany z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego na skarpie pradoliny Wisły. Miał pełnić również funkcje obronne. Wyruszały z niego wyprawy myśliwskie do pobliskiej Puszczy Niepołomickiej. Zamek składał się z trzech wież, budynków w skrzydle południowym i wschodnim oraz murów kurtynowych wokół dziedzińca. Równolegle powstała osada Niepołomice, mająca pełnić funkcje usługowe dla zamku i dworu. Dzieło kazimierzowskie kontynuowali następni królowie: Władysław II Jagiełło, Zygmunt I Stary, a następnie Zygmunt II August. Za czasów króla Władysława Jagiełły zwoływano na zamek zjazdy koronne. Odbywały się też w nim sądy. Zygmunt I Stary gruntownie zamek przebudował, nadając mu formę czworoboku z dziedzińcem wewnętrznym, a my w lutym już to wszystko będziemy mogli zwiedzić, a oprócz tego konkretnie pobalować. Mamy w tym pewne doświadczenie, bo przecież nasz karnawał 2019 okazał się hitem. Wypełniliśmy cały ośrodek zadowolonymi klientami i zorganizowaliśmy imprezę na ponad sto osób. Jesteśmy przekonani, że również tym razem będziemy bawić się przednio. Zapraszamy Państwa na bal.

Dzień 1 
- poranny wyjazd w kierunku Tychów, gdzie oddamy się dwugodzinnej degustacji piwa z przekąską, poprzedzonej, a jakże, zwiedzaniem Tyskich Browarów Książęcych. "Browar z niemal czterema wiekami historii warzy piwo nieprzerwanie od 1629 roku. Wyjątkowości nadaje temu miejscu historia wielu pokoleń browarników, którzy pracowali i żyli na terenie Browaru, stanowiąc jego nieodłączną część". Miejsce obowiązkowe na mapie Polski.
- przyjazd i zakwaterowanie w hotelu *** pod Krakowem, obiad i czas wolny do +/- 20:00

- kilkugodzinna zabawa karnawałowa z DJ, nocleg


Dzień 2

- nieśpieszne śniadanie
- wykwaterowanie i przejazd do Niepołomic - zwiedzanie zamku z przewodnikiem, czas wolny

- powrót do miasta w godzinach wieczornych

Karnawał 23
bottom of page