top of page

SKANDYNAWIA
-
SKANIA I ZELANDIA,
AUTORSKA DANIA, SZWECJA, NIEMCY, POLSKA

cena od 760 zł + 450 €

+48 660 731 963

Zbiórka na Dworcu Nadodrze o 8:45 (rano), wyjazd o 9:00​

GORĄCY TERMIN MAJOWY:

10.05 - 13.05.2023

Skandynawia tytułem wstępu

Długo wypatrywany wyjazd do krainy Ragnarra Loðbróka, Ivara Bez Kości i Björna Żelaznobokiego. A skoro Ragnarr, to nie może zabraknąć na liście stolicy królestwa, którym władał ten wielki wojownik - Kopenhagi. Śladami wikingów udamy się do ich zamku w Roskilde, odwiedzimy katedrę w Lundzie, Torso w Malmö i przemkniemy jednym z najdłuższych mostów Oresund. A jak do Skanii i Zelandii dotrzemy? Naturalnie jak wikingowie. Statkiem. I to będzie dopiero początek tej pięknej przygody.

Dzień 1 Świnoujście - Ystad

- wyjazd z Wrocławia do Świnoujścia, spacer po mieście i części uzdrowiskowej. Po drodze wstęp na punkt widokowy usytuowany na wieży dawnego kościoła ewangelickiego. Czas wolny do wykorzystania we własnym zakresie (plażowanie, spacer, posiłek).  Obiadokolacja w Świnoujściu w hotelowej restauracji z pięknym widokiem. Zaokrętowanie na prom o 22:00, wypłynięcie o 23:00. Nocleg w 2-osobowych kajutach na promie.

Dzień 2 Ystad - Oresund - Kopenhaga

- wczesne śniadanie na wodzie
- cumowanie w Ystad ok 06:30 rano. Przejazd ze Szwecji do Danii, drugim co do długości (7845m.) mostem łączącym dwa państwa na świecie - most Øresund.
- przyjazd do miasta Ragnarra i zwiedzanie stolicy - Kopenhagi nie tylko z okna autokaru, ale również w trakcie rejsu wzdłuż kanałów miasta. Zobaczymy najważniejsze atrakcje turystyczne stoli
cy Danii: Galerię Narodową, Fontannę Gefiony, Glyptotekę, Pomnik Małej Syrenki. Przejdziemy do słynnej, wyjętej częściowo spod prawa dzielnicy hipisów Christianii. Niegdyś koszary wojskowe, a od lat 70-tych "Wolne Miasto Christiania", które dorobiło się swojej deklaracji:

"Fragment nieoficjalnej deklaracji Wolnego Miasta Christiania z 24 września 1971:

Celem projektu jest stworzenie samostanowiącej się społeczności, gdzie każda jednostka jest odpowiedzialna za siebie, będąc jednocześnie integralną częścią naszej wspólnoty. Jej członkowie zamierzają w tym celu osiągnąć ekonomiczną niezależność. Równie ważnym zamiarem jest utwierdzanie w przekonaniu, że ogólnie pojęta nierówność międzyludzka może zostać poprzez naszą działalność zażegnana".

Christiania dorobiła się nie tylko praw, ale i zakazów. Wymienić warto zwłaszcza: zakaz fotografowania, zakaz wnoszenia broni i kamizelek kuloodpornych, a także całkowity zakaz biegania!

- następnym punktem podróży będzie okolica rynku rybnego. To tu będzie na nas czekać łódź, którą udamy się blisko godzinny rejs kanałami Christianshavn i Frederiksholm. Wycieczka zakończy się w sercu miasta, przy Gammel Strand, skąd jest tylko kilka minut spacerem do Stroget, głównej ulicy miasta, gdzie znajduje się wiele sklepów i kawiarni. 

- czas wolny na lunch we własnym zakresie
- obiadokolacja i nocleg w hotelu w Kopenhadze

Dzień 3  - Roskilde - Lund - Malmo - Ystad

- śniadanie i wykwaterowanie- wyjazd o 9:00
- przejazd do uniwersyteckiego miasta Roskilde

- Muzeum Wikingów- tutaj około 2 godziny - zwiedzanie samodzielne

- przejazd do Lund, gdzie udamy się na spacer 

- wejście do katedry (ok. 1,5 godz)

- przejazd do Malmö gdzie najpierw podjedziemy pod słynny skręcony pod kątem 90 stopni, zaprojektowany przez Santiago Calastravę, 54 piętrowy drapacz chmur Turning Torso

- przejazd na nadbrzeże gdzie zobaczymy Bałtyk od drugiej, tej bardziej dzikiej strony oraz będziemy mogli podziwiać ciekawy widok na most na Sundzie

- przejazd do centrum miasta, spacer i czas wolny -  ok. 2  godziny

- wieczorny przejazd do Ystad na godz 20:00
- zaokrętowanie na prom nocny powrotny do Świnoujścia około godziny 21:30.
- obiadokolacja na promie i nocleg w 2-os. kajutach

Dzień 4  - Świnoujście - Kąpieliska Cesarskie Wyspy Uznam - Ahlbeck i Herinsdorf

- śniadanie na wodzie i wyokrętowanie około 06:45 rano
- przejazd do Niemiec i zwiedzanie tzw. Kąpielisk Cesarskich

- przejazd na wyspę Uznam, do miejscowości Ahlbeck i spacer do Herinsdorf. Po drodze dominującą częścią krajobrazu będą charakterystyczne białe domy z domieszką beżu i błękitu ulicy Wydmowej (Dünenstraße), która ciągnie się wzdłuż wybrzeża. 

- następnie zobaczymy słynny deptak, molo i muszla koncertowa

- w Ahlbeck, czas wolny na zakup pamiątek i zdjęcia

- przejazd w okolice Świnoujścia na obiadokolację w hotelowej restauracji z pięknym widokiem i powrót do Wrocławia.

Skandynawia
bottom of page