Niemiecka Wenecja tytułem wstępu
Szprewaldzki sezon otwieramy girlandami azalii i paproci zwisającymi nad "wodami Szprewy, której kanały niczym nie ustępują magii Wenecji. Gondolier szprewaldzki w swej łodzi przecina bezkreśnie splątane wody!" jak zwykł mawiać Theodor Fontane
Odwiedzimy też wymierający lud, nieco zapomnianych naszych bliskich kuzynów, Serbołużyczan zamieszkujących Niemieckie doliny i przepiękne miasteczko Lehde i Leubenau.
Pamiętacie jeszcze odjechane historie pruskim arystokracie, właścicielu lokalnych dóbr, księciu Hermann von Pückler-Muskau z Branitz? Dawno obiecywana gratka - Park Mużakowski - Tam, gdzie sztuka przemienia się w naturę - jak głosi motto Parku Muskau.
Dzisiaj przez Park Mużakowski przebiega korytem Nysy Łużyckiej polsko-niemiecka granica. Jego obszar, obejmujący łącznie przeszło 700 ha, podzielony jest asymetrycznie rzeką pomiędzy niemieckie miasteczko Bad Muskau (Saksonia) i polską Łęknicę (woj. lubuskie). Po niemieckiej stronie znajduje się centralna część założenia z głównymi budynkami, ogrodami i pleasuregroundem (ok. 1/3 historycznej kompozycji), po polskiej zaś rozległy naturalistyczny park (ponad 500 ha). Obie części łączą dwa mosty parkowe, Most Podwójny oraz Most Angielski.
Park Mużakowski, wpisany w malowniczą scenerię doliny Nysy, to swoiste połączenie natury oraz sztuki ogrodniczej. To precyzyjnie przemyślana kompozycja, łącząca elementy naturalne i kulturowe. Dziś intryguje tych, którzy jeszcze go nie znają i zachwyca tych, którzy go już odkryli – bowiem podziwiane parkowe obiekty i miejsca to precyzyjnie dobrane składniki wyimaginowanego świata, to opowieść o pięknie, którą chce nam przekazać jej twórca.
W 2004 r. Park Mużakowski został uznany za dobro Światowego Dziedzictwa UNESCO.
GRATKA!
Dzień 1
- poranny wyjazd o godz. 6:45 z Wrocławia i przejazd do Liebenau. Spacer z pilotem/ przewodnikiem i wprowadzenie do świata serbskołużyckich baśni i architektury, do przystani. Zaokrętowanie na łodzie pychowe i 3-godzinną podróż kanałami Szprewy. Podczas spływu spróbujemy lokalnych serbskołużyckich specjałów i trunków.
- zwiedzimy także skansen Łużycki w Lehde
- po rejsie czas wolny w urokliwym miasteczku Lehde (w okresie wiosennym polecamy szparagi, a na jesień zupę dyniową)
- przejazd do Park Muskau, spacer po tym fascynującym parku wpisanym na listę UNESCO z pilotem/ przewodnikiem
- przyjazd do Wrocławia w godzinach wieczornych