top of page

HISZPANIA ANDALUZJA
-
OWIANI PIASKAMI SAHARY
CZĘŚĆ 1

cena od 2300 zł + 410 €

+ przelot

luxury badge

+48 660 731 963

Zbiórka na Lotnisku we Wrocławiu (WRO)

TERMIN: 19-26.09.2024

NAJWYŻSZY SEZON

Jesteś z innego miasta? Istnieje możliwość spotkania na lotnisku w Maladze. Wypełnij formularz kontaktowy. Pomożemy.

ANDALUZJA tytułem wstępu

Al-Andalus jak nazywali Półwysep Iberyjski muzułmańscy zdobywcy. Najpierw Emirat, a później Kalifat Kordoby nosił tę właśnie nazwę. Podczas długiego procesu rekonkwisty mianem Al-Andalus zaczęto nazywać południowe rubieże półwyspu zamieszkałe przez wyznawców Mahometa. I to właśnie w te orientalne rewiry, owiewane przez piaski z Sahary (słynna Kalima) swoje kroki kieruje w tym roku Wagabunda. Tobołek na plecy, kapelusz na głowę. Kierunek Al-Andalus. Andaluzja.

Dzień 1 ¡Hola España! czy As-Salāmu ʿAlaykum Al-Andalus?

Zbiórka na lotnisku. Bezpośredni przelot do Malagi i transfer do hotelu w Granadzie. Późna sjesta. Zakwaterowanie i nocleg.

Dzień 2 Granada, Alhambra z Widokiem na Sierra Nevada

Po śniadaniu wykwaterowanie. Zwiedzanie Granady, najpiękniejszego miasta Andaluzji - ostatniego bastionu Maurów, położonego u podnóża pasma Sierra Nevada. Następnie zwiedzimy znany na całym świecie potężny zespół pałacowo-ogrodowy, najwspanialszy zabytek architektury arabskiej w Europie Zachodniej, żywcem wyjęty z baśni tysiąca i jednej nocy... przed Państwem Alhambra. Spacer po Ogrodach Rajskich Rozkoszy - Generalife i galeriach pałacu letniego emirów Grenady z dynastii Nasrydów oraz słynnych dziedzińcach. Następnie udamy się na spacer po Albaicín, najstarszej dzielnicy miasta i najpotężniejszej mauretańskiej dzielnicy Hiszpanii, pełnej wąskich uliczek, żywcem wyjętych z Maroka. Czas wolny w punkcie widokowym, skąd podziwiać będziemy mogli ogrom warownej Alhambry. Zwiedzanie Capilla Real – późnogotyckiej kaplicy grobowej Królów Katolickich. Popołudniem przejazd do hotelu w Cordobie. Późna sjesta. Kolacja i nocleg.

Dzień 3  Synagoga, Juderia, Arabskie Rzeki i Rzymskie Mosty. Cordoba 

Po śniadaniu wykwaterowanie, zwiedzanie CORDOBY (całe miasto wpisane do UNESCO). Zwiedzimy m.in: starówkę oraz wąskie uliczki żydowskiej dzielnicy Juderia z jedną z trzech zachowanych w Hiszpanii synagog z XIV w. A tutaj pomnik Majmonidesa, Kwiatowa Uliczka. Następnie przejdziemy do Alcazar de los Reyes Cristianos – letniej rezydencji rodziny królewskiej, wzniesionej nad rzeką Gwadalkiwir z arabskiego Wadi al-Kabir – „wielka rzeka", z przecinającym ją rzymskim mostem Puente Romano. Przejazd do Sewilli. zakwaterowanie w hotelu, sjesta, kolacja i nocleg.

Dzień 4 Krzysztof Kolumb, Don Juan, Carmen i Corrida - Stolica Andaluzji Sewilla

Po śniadaniu wykwaterowanie. Przejazd do Sewilli, miasta Carmen i Don Juana.  To największe miasto południa i zarazem jedno z najpiękniejszych miast Hiszpanii, którego zabytkowa część wpisana została na listę UNESCO. Objazd miasta i zwiedzanie z autokaru. Zatrzymamy się przy Placu Hiszpańskim – kompleksie pałacowo-ogrodowym z rozpoznawalnymi dekoracjami z ceramiki. Następnie przespacerujemy starą żydowską dzielnicą Santa Cruz, pełną wdzięcznych zaułków. Niekoniecznie jesteśmy fanami hiszpańskiego sportu narodowego corridy, ale będąc w Sewilli, warto chyba odwiedzić najsłynniejszą Arenę – Plaza de Toros La Maestranza, gdy akurat krew się nie leje. Zwiedzimy też przewspaniałą Katedrę Sewilską, zwiedzimy Kościół Ocalenia i wejdziemy na trzydziestoparopiętrową wieżę Giralda, z której podziwiać będziemy całe miasto. W godzinach popołudniowych przejazd do hotelu w okolicach Kadyksu.

Sjesta, kolacja i nocleg.

Dzień 5  Stary Kadyks - niczym Rivendell oblany wodami mórz

Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do Kadyksu nieomal ze wszech stron oblanego wodami zatoki. Białe miasto mieni się najstarszym w tej części Europy (ok. 3 tys. lat). Spacer ze zwiedzaniem miasta: stary port, piękna promenada Alameda Apodoca z nabrzeżnymi fortyfikacjami i Parque Genovés, Plaza de España, kościół Nuestra Señora del Carmen. Sjesta i czas wolny na starówce wypełnionej wąskimi uliczkami, zaopatrzonymi w fantastyczne bary tapas.
Następnie udamy się na słynną plażę – Playa La Barrosa. Tu odpoczynek i możliwość kąpieli. Przejazd do hotelu na w okolicach Gibraltaru. Kolacja i nocleg.

Dzień 6  Małpy, Wielka Brytania i 14 kilometrów do Afryki. Gibraltar.

Po śniadaniu przejazd na Gibraltar – (koniecznie proszę mieć przy sobie dowód lub paszport, ponieważ przekraczamy granicę Unii Europejskiej). Gibraltar to półwysep o długości zaledwie 6 km, który w całości należy do Wielkiej Brytanii. W programie przejazd minibusami lub kolejką na Punto de Europa ze wspaniałym widokiem na Afrykę, a następnie wjazd na Skałę Gibraltarską. Miejsce popularność zawdzięcza swoim futrzastym mieszkańcom  - to jedyne miejsce w Europie gdzie na wolności żyją małpy. Wejdziemy do Jaskini Świętego Michała, a następnie przejedziemy do centrum. Jeśli tylko wystarczy nam czasu warto przeznaczyć go na zakupy na Main Street (Gibraltar to strefa handlu wolnocłowego). Z powodu ograniczeń prawnych, po Gibraltarze podróżuje się minibusami lub taksówkami z anglojęzycznymi kierowcami-przewodnikami. Nasza grupa zbierze się przy danej atrakcji turystycznej, gdzie na czas zwiedzania opiekę przejmuje polskojęzyczny pilot wycieczki. Powrót do hotelu na Costa del Sol. Sjesta. Kolacja i nocleg.

Dzień 7  Piaski Costa del Sol, Mauretanie i stare miasto portowe Malaga

Po śniadaniu przejazd do Malagi, jednego z najdłużej działających miast portowych Morza Śródziemnego. Spacer ekskluzywnymi uliczkami pełnymi tapas barów i kawiarenek. Przejdziemy do XVI-wiecznej katedry La Encarnación (Wcielenia), która powstała na ruinach meczetu Aljama. Odwiedzimy też olbrzymią arabską fortecę Alcazaba - miejsce urzędowania mauretańskich władców z IX w. Czas wolny na promenadzie. Sjesta. Przejazd na plażę na słynnym wybrzeżu słońca - Costa del Sol.

Możliwość kąpieli. Powrót do hotelu. Kolacja. Po kolacji przejazd na crema de la creme naszego andaluzyjskiego tripu - koncert flamenco na żywo - to zostanie w pamięci na całe życie. Powrót do hotelu i nocleg.

Dzień 8  ¡Adiós España! czy Ma’a salama Al-Andalus?

Po śniadaniu wykwaterowanie. Sjesta (ewentualny czas na poranną kąpiel w morzu, długość zależna od godziny wylotu), transfer na lotnisko i wylot do Polski.

andaluz 24
bottom of page