top of page

MAJÓWKA: CYFROWY DETOKS, ZIELEŃ I BŁĘKIT WARMII

cena od zł

+48 607 865 680

Zbiórka o 4:45 (rano) na Dworcu Nadodrze (Wrocław) wyjazd 5:00

TERMIN: 29.04-03.05.2023

Nasza niecyfrowa majówka tytułem wstępu

Ile spędzam czasu przed telefonem? Komputerem? Telewizorem? Czy podczas uroczystości rodzinnych coś zawsze działa w tle? Jak reaguję na to mój mózg? Nikt nie wymaga odpowiedzi na zadane pytania. Warto jednak zrobić rachunek sumienia. Wg naukowców Twitter wzmaga agresję, FB stany depresyjne, a telewizja polaryzuje społeczeństwo. Z innych badań wynika z kolei, że to nie wysokie zarobki, dobrostan, nawet nie potomstwo, partner, dobre auto czy dom wpływa najbardziej na nasze szczęście. Decydującą rolę odgrywa w naszym poczuciu spełnienia dostępność nieskazitelnej zieleni i otwartych przestrzeni. I wiesz co? Coś w tym jest. Długo chodził za nami pomysł zorganizowania właśnie takiego wyjazdu, gdzie każdy będzie mógł na własną rękę ograniczyć dostęp do "czarnego lustra" i przehandlować je na taflę wody i ścianę zieleni. My ze swojej strony znaleźliśmy ośrodek położony w przepięknym miejscu otoczonym przez warmińsko-mazurskie bory i lasy, dwadzieścia minut nieśpiesznym spacerem od plaży Zalewu Wiślanego, bez telewizorów, komputerów, za to z dużym tarasem i miejscami do podziwiania długich promieni zachodzącego słońca, picia kawy/wina ze znajomymi/nieznajomymi i kultywowaniu przez wielu zapomnianego zajęcia, jakim jest rozmowa i śmiech. Nic na siłę, nikt nikogo nie upomina, ale jak mam ochotę, to chłonę, zapamiętuję, wzmacniam obecność. Jestem. A tu warto być.

ps. oczywiście też pozwiedzamy, weźmiemy udział w warsztatach, rejsach i będzie tego sporo, bo jak już jechać taki kawał, to trzeba miejsce wycisnąć jak cytrynę :) 

Dzień 1 

- wyjazd z Wrocławia w kierunku Golubia – Dobrzynia.

Golub-Dobrzyń powstał formalnie 1951 przez połączenie miast Golubia i Dobrzynia nad Drwęcą, leżących na przeciwległych brzegach rzeki.

Prawobrzeżny Golub usytuowany przez wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Michała Küchmeistera w roku 1421 właśnie w tym miejscu, trafił pod zabór pruski, by następnie zostać częścią w Księstwa Warszawskiego i ponownie oddany został w majątek Królestwa Prus.

Lewobrzeżny Dobrzyń z kolei z Księstwa Warszawskiego po perypetiach został wcielony do Imperium Rosyjskiego

Jedno miasto, dwie różne historie, na tak niewielkiej powierzchni i do tego zamek krzyżacki, który naturalnie zwiedzimy z przewodnikiem lokalnym to przepis na świetną historię

- przejazd do Fromborka - miasta odwołującego się w średniowieczu do kultu maryjnego (Frauenburg - wzgórze Pani), znane głównie z miejsca zamieszkania największego astronoma Polski - Mikołaja Kopernika, oraz z ufortyfikowanego Wzgórza Katedralnego, które swoim wyglądem przypomina bardziej warownię niż miejsce modlitw.
- zwiedzanie z przewodnikiem Wzgórza Katedralnego, wstęp do Katedry
- przejazd do naszej zielonej bazy i zakwaterowanie w położonym nad malowniczą Mierzeją Wiślaną pensjonacie w Tolkmicku
- obiadokolacja, czas wolny

 

W obiekcie za dodatkową opłatą istnieje możliwość skorzystania z oferty
- gabinetu fizjoterapii i osteopatii oraz studia kosmetyki: zabiegi pielęgnacyjne na twarz; stopy, dłonie, masaże lecznicze, relaksujące, aromaterapeutyczne, ciepłymi kamieniami, autorskie kompleksowe programy ujędrniające ciało


Dzień 2 

- śniadanie szwedzki stół

- wyjazd w kierunku Elbląga - miasta wiązanego niejednokrotnie z Holandią ze względu na charakter wykorzystania struktur wodnych i depresyjne (poniżej poziomu morza) położenie.

Czterogodzinny! "Rejs Statkiem Po Trawie", czyli jedynym na świecie kanale z czynnymi pochylniami napędzanymi wyłącznie siłą wody! Wśród pól przeprawimy się liniową budowlą inżynieryjną o długości całkowitej 131,25 km tzw. Kanałem Ostródzko-Elbląskim.

- spacer po mieście z przewodnikiem, czas wolny

- obiadokolacja, czas wolny

Dzień 3 

- śniadanie szwedzki stół
- wyjazd w kierunku Nowego Dworu Gdańskiego
- warsztaty serowarskie w dawnej serowni Szwajcara Leonharda Kriega – obecnie Żuławski Park Historyczny z Muzeum Żuławskim

- zwiedzanie z przewodnikiem, możliwość zakupów pamiątek regionalnych
- Gospoda „Mały Holender” – czas wolny na lunch – we własnym zakresie
- przejazd do Rezerwatu przyrody
„Mewia Łacha” - spacer z przewodnikiem, punkt obserwacji ornitologicznych
- obiadokolacja, czas wolny

Dzień 4

- śniadanie szwedzki stół

- wyjazd w kierunku Kadyn - "Cesarskiej Wsi"- która mnogością swoich zabytków architektonicznych mogłaby rzucić rękawice niejednemu miastu stołecznemu

- zwiedzanie z przewodnikiem zespołu folwarcznego.

- pokaz wyrobu ceramiki w tamtejszej pracowni z możliwością zakupu niepowtarzalnych wyrobów

- spacer po Rezerwacie PrzyrodyKadyński Las, dawna cegielnia Majolika, Pomnik Przyrody -  Dąb Jana Barzyńskiego.

- przejazd do Lidzbarka Warmińskiego - następnego bardzo istotnego miasta na Szlaku Kopernikańskim. Lidzbark Warmiński jest również jednym z miast należących do międzynarodowej sieci Cittaslow propagującej bioróżnorodność i opieranie się globalizacji. 

- zwiedzanie z przewodnikiem, Zamek Biskupów Warmińskich wraz z muzeum, czas wolny na lunch, Park Uzdrowiskowy Doliny Symsarny, Oranżeria Krasickiego, Tężnie Solankowe, godzinny relaks w Termach Warmińskich (fakultet 42 zł)

19.30 – obiadokolacja, nocleg

Dzień 5

- śniadanie szwedzki stół

- wykwaterowanie i wyjazd w kierunku Wrocławia.

- po drodze wjazd do Ciechocinka, spacer po uzdrowisku, czas wolny na obiad we własnym zakresie

- późne godziny wieczorne – powrót do Wrocławia

majówka polska
bottom of page