top of page

ITALIA AUTORSKA - PÓŁNOC-POŁUDNIE, 
OD WENECJI AŻ PO CAPRI

+48 607 865 680

Zbiórka o 21.45 na Dworcu Nadodrze (Wrocław) wyjazd 22:00

TERMIN: 12-21.06.2023

Italia Autorska tytułem wstępu

Kraj z największą liczbą miejsc oznaczonych Światowym Dziedzictwem UNESCO na świecie. 

Mówi się, że gdyby zsumować wszystkie zabytki świata i porównać ich liczbę do liczby zabytków w Italii, to palma pierwszeństwa przypada na korzyść tego drugiego. Kto rozróżnia 300 różnych rodzajów makaronów? Włosi. To tu uprawiana jest największa liczba szczepów winogron. Starożytni, gdy podbijali jakieś tereny, od razu sprawdzali, czy da się tam produkować wino i brukowali dukty, by to wino można było przywozić sprawnie do Rzymu. A podbijali i to jak. Bo przecież Imperium Romanum sięgało od Portugalii na zachodzie, po Syrię na wschodzie. Od afrykańskich pustyń na południu, aż po zimne rubieże północy, czyli Londinium - głównego miasta prowincji rzymskiej - Brytanii. I to właśnie Włochy jak żaden inny kraj, zasługuje na podejście autorskie, wiwisekcyjne, z rozebraniem na poszczególne elementy, które później możemy w usystematyzowany sposób sobie poukładać. Przed Wami, Italia. Od północy do południa. Od Wenecji, aż po Capri. Zapraszamy.

Dzień 1 Kierunek Włochy

Wyjazd z Wrocławia ok godziny 22:00.

Dzień 2 Buongiorno Italio

Przejazd przez Czechy i Austrię. Przyjazd do hotelu w okolicy Wenecji około godziny 15:00. Czas wolny na odpoczynek, plażowanie i obiadokolacja w hotelu i nocleg.

Dzień 3  1000-letnia potęga basenu Morza Śródziemnego - Wenecja

Śniadanie i wykwaterowanie. Wyjazd do Wenecji i spotkanie z przewodnikiem lokalnym. Rejs barką turystyczną, Plac św. Marka, spacer po dzielnicy San Marco, która skupia najważniejsze zabytki miasta: Bazylikę św. Marka, Pałac Dożów i Campanillę - najwyższą budowlę w mieście. Następnie Canal Grande i słynny Most Rialto. Czas wolny na lunch i kawę. Dla chętnych rejs gondolami po kanałach weneckich (FAKULTET ok. 30 euro). Obiadokolacja w hotelu w okolicy Florencji, nocleg.

Dzień 4  Florencja - Perła Toskanii

Śniadanie i wykwaterowanie. Przejazd do Florencji i spotkanie z przewodnikiem lokalnym. Zobaczymy m.in. Kościół św. Krzyża z nagrobkami sławnych Florentyńczyków, Plac Signoria, malowniczy Most Złotników, Katedrę Santa Maria del Fiore z olśniewającą kopułą zaprojektowaną przez mistrza Brunelleschiego oraz najstarszy budynek miasta, czyli Baptysterium. Czas wolny. Przejazd na nocleg w okolice Rzymu i obiadokolacja.

Dzień 5  Państwo w Państwie - Watykan oraz Roma w dwóch odsłonach. Rzym Antyczny. Rzym Barokowy, a na deser Wieczór Włoski

po śniadaniu przejazd do Watykanu i spotkanie z przewodnikiem lokalnym. Tu zwiedzimy m.in. Bazylikę św. Piotra Pietą Michała Anioła - to tu znajduje się baldachim Berniniego, posąg św. Piotra. Znajdziemy też chwilę na zadumę przy grobie Ojca Świętego Jana Pawła II. Następnie zapraszamy na spacer po Rzymie antycznym i barokowym. Zobaczymy min:  Panteon, Kapitol, Forum RomanumFora Cesarskie, Koloseum (podziwiane z zewnątrz), Łuk Konstantyna a także Piazza Navona, Plac i Schody Hiszpańskie, Piazza Colonna oraz słynną Fontannę di Trevi. W międzyczasie czas wolny na lunch i kawę. By zakończyć dzień koncertowo, postanowiliśmy ugościć Państwa na Wieczorze Włoskim w restauracji o niepowtarzalnym stylu i smaku (wliczone w cenę wyjazdu). Do ekskluzywnej kolacji z rarytasami kuchni włoskiej przygrywać nam będą muzycy na żywo najbardziej znane włoskie szlagiery. Późnym wieczorem przejazd do hotelu w okolice Rzymu (w tym dniu nie ma obiadokolacji w hotelu, ponieważ spożywamy ją podczas wieczoru włoskiego).

Dzień 6  Na żywo z Pompei i Neapolu - miasta mafii, która pokochała turystów i pizzy margarity, którą pokochali wszyscy.

po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Pompei – antycznego miasta zasypanego w 79 r ne. przez popiół wulkaniczny jednego z trzech aktywnych do dzisiaj wulkanów Italii - Wezuwiusza. Spotkanie z przewodnikiem lokalnym. Zwiedzanie pradawnego miasta z widokiem na wulkan. Następnie przejazd do Neapolu stolicy południowych Włoch. Tu odbędziemy spacer po mieście. W trakcie spaceru podziwiać będziemy; Piazza Municipio z Palazzo Reale i Castel Nuovo, a także słynną Via Toledo. Ten niepowtarzalny czar Neapolu warto chłonąć podczas czasu wolnego, w którym polecamy by zagubić się w jednej z wąskich uliczek z wiszącym praniem, zamówić Aperol Spritz i to z czego słynie miasto - Pizzę (to tu 280 lat temu powstała jako pierwsza). Przejazd na nocleg w okolice Neapolu i obiadokolacja.

Dzień 7 "Najdroższa wyspa Europy", "najpiękniejsza wyspa Europy", "wyspa kochanków", wyspa wielu imion, niepowtarzalne CAPRI 

po śniadaniu (bardzo wczesne lub spakowane na wynos) wykwaterowanie i przeprawa promem na gorącą wyspę Capri.

Sprawdzimy prawdziwość słów piosenki Mieczysława Fogga:

"Pamiętasz Capri wśród kwiatów i słońca? Pamiętasz morze niebieskie wśród skał? Tam nasza miłość zakwitła gorąca? Wiosną świat cały do nas się śmiał.

W Lazurowej Grocie czekam. Tak jak dawniej dzisiaj znów. Aż zawołasz mnie z daleka. Dźwiękiem melodyjnych twych słów"

Dla chętnych fakultatywnie rejs wzdłuż wybrzeża wyspy (ok. 25 euro) i plażowanie.  Następnie wjazd kolejką (w cenie) szynową na ok. 400 m n.p.m. do centrum, a także spacer po pięknych ogrodach Augusta (w cenie), z rozpościerającą się panoramą na słynne Faraglioni (wyłaniające się z morza skały) oraz  - Arco dell' amore. Po południu przejazd w okolice Rzymu, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 8 "Zacznij od robienia tego, co konieczne; potem zrób to, co możliwe; nagle odkryjesz, że dokonałeś niemożliwego" – św. Franciszek z Asyżu

po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Asyżu - miasta św. Franciszka. Zwiedzimy Bazylikę św. Franciszka: kościół dolny z grobowcem świętego oraz górny z fantastycznymi freskami Giotta. Następnie przespacerujemy się po średniowiecznych uliczkach, kutych w kamieniu ze wzgórza Subasio, który to nadaje ten trudny do określenia kolor miastu. Jedni określą odcień różowym, inni beżowym albo kremowo-białym. Podczas zachodu słońca kolor zmienia się w pomarańcz. Czas wolny na podziwianie deseni, odcieni i kolorytu miasta oraz na cappuccino. Na zakończenie zwiedzimy Bazylikę św.Klary. Nocleg i obiadokolacja w hotelu w Asyżu.

Dzień 9 Arrivederci Italia. 

Po śniadaniu wykwaterowanie i wyruszamy w drogę powrotną do Polski.

Dzień 10 Buongiorno Polonia.

Przyjazd do Wrocławia wczesnym rankiem.

Italia Autorska
bottom of page