top of page

GRUZJA AUTORSKA MAJÓWKA
- WYJAZD KULTURALNO - ENOLOGICZNY.
POWOLI I ZE SMAKIEM

cena od: 635 zł + 490 USD

+48 660 731 963

Gruzja tytułem wstępu

Gamardżoba! "Batumi, Batumi. Herbaciane pola w Batumi. Cykadami dźwięczący świt. Świadkiem był szczęścia dni" jak śpiewały pewne panie, czas jakiś już temu. Ale nie herbatą Gruzja stoi, a czaczą...i winem...i wszechogarniającą zielenią... i gościnnością... i jeszcze do tego kochają Polaków. Czym jeszcze stoi Gruzja przeczytacie w dokładnym programie poniżej:

Dzień 1

Gamardżoba - გამარჯობა - chinkali, chaczapuri i gruziński folklor 

Przylot na międzynarodowe lotnisko w Kutaisi. Przejazd do 4* hotelu w Tbilisi, zakwaterowanie. Następnie przejedziemy do lokalnej restauracji gdzie oprócz spożywania przepysznej kolacji, podziwiać będziemy pokaz gruzińskiego folkloru. Nocleg w Tbilisi. 

Dzień 2

Mccheta, Chrystus i Stare Tbilisi

Po śniadaniu wyjeżdżamy w kierunku kościoła Dżwari (VI-VII w.) - najważniejszego ośrodka religijnego i arcydzieła architektury średniowiecznej Gruzji. To tu rozpościera się słynny zapierający dech w piersiach widok z kościoła, który góruje nad miastem Mccheta. Następnie przejedziemy do katedry Svetitskhoveli – miejsca gdzie przechowywana jest jedna z największych relikwii świata – całun Jezusa Chrystusa. Katedra jest drugim co do wielkości budynkiem sakralnym w kraju, także jest głównym kościołem gruzińskim i do dziś pozostaje jednym z najistotniejszych miejsc kultu.
Przejazd do Tbilisi. Wycieczka po Tbilisi rozpoczyna się na płaskowyżu Metekhi, skąd rozpościera się doskonały widok na panoramę starego miasta – twierdzę Narikala, dzielnicę Łaźni, Meidan, dzielnicę Kala, dzielnicę Betlemi. Widok ten pozwoli nam nakreślić plan, by po chwili móc oddać się zwiedzaniu wyżej wymienionych cudów w czasie kilkugodzinnego spaceru. Znajduje się tu także pomnik króla Wakhanga Gorgasali – założyciela Tbilisi. To tu zrobimy wprowadzenie do historii miasta. Nad szczytami okalającymi stolicę, rozpościera się lina kolejki, zespalająca Nowy Park Rike z fortecą Narikala. Nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie odbyli przejażdżki kolejką linową i nie podziwiali wspaniałych widoków na Stare Tbilisi z lotu ptaka. Chwila na zdjęcia z górnej stacji, wskażemy sobie najważniejsze miejsca starego miasta, fenomenalny ogród botaniczny i Twierdzę Narikala, po czym nastąpi powrót do hotelu i kolacja. Nocleg w 4* hotelu w Tbilisi. 

Dzień 3

„Gruzińska Toskania” – Kachetia winem płynąca i warsztaty gotowania, a także „Miasto Miłości” i „Mur Chiński”

Po śniadaniu w hotelu wyruszymy do gruzińskiej Toskanii - Kacheti. W pierwszej kolejności odwiedzimy Sighnaghi znajdujące się we wschodniej części Kachetii - znane lokalnie jako Miasto Miłości. To przez nie niegdyś przebiegał starożytny Jedwabny Szlak. Dla mieszkańców stolicy, przez swoją nieodległą lokalizację, Sighnaghi jest świetną odskocznią od zgiełku miasta i miejscem wizyt weekendowych. Umiejscowione na skarpie z oszałamiającym widokiem na dolinę Alazani, dzięki której Kachetia dorobiła się miana gruzińskiej Toskanii. Sighnaghi pęka w szwach od miejsc dziedzictwa historycznego i kulturowego. Urocze brukowane alejki, odrestaurowana oryginalna drewniana architektura i pełne detali fasady, dodają miastu mistycyzmu. Jak na Miasto Miłości przystało Sighnaghi jest najpopularniejszym miejscem ślubów. Kaplica miejska była pierwszą, która działała przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Jest również częstym miejscem tradycyjnych recitali, pokazów tańca gruzińskiego, festiwali muzycznych i rzemieślniczych. W drodze powrotnej do Tbilisi wstąpimy do Badiauri, gdzie będziemy mieli okazję podglądnąć życie na prowincji. Ogród z kilkudziesięcioarową uprawą winorośli. To tu poznamy lokalną rodzinę zajmującą się podejmowaniem gości, zbiorem winogron, ugniataniem ich w tradycyjny sposób, bosymi stopami, w długich drewnianych korytach. Tu odbędziemy warsztaty master-szefa z tworzenia gruzińskich specjałów, oddamy się degustacji, serów, papryczek, spróbujemy marynowanych kwiatów, a to wszystko okraszone będzie słynną gruzińską czaczą oraz tym z czego słynie region „gruzińskiej Toskanii” - winami Kachetii. Nocleg w 4* hotelu w Tbilisi.

Dzień 4

„W połowie drogi do Hindukuszu” - Ananuri – Gudauri – Kazbegi

Po śniadaniu w hotelu rozpoczniemy zwiedzanie górskiego regionu Gruzji. To wycieczka do jednego z najbardziej malowniczych regionów Gruzji – Kazbegi. Surowe pejzaże przyniosą skojarzenie z drogami Pamiru, Karakorum czy jak to śpiewała Katie Melua, poczujemy, że jesteśmy „w połowie drogi do Hindukuszu”. Kilkudziesięciokilometrowy sznur, kazachskich, rosyjskich czy armeńskich zdezolowanych kamazów, okupujący pobocze w oczekiwaniu na gruzińsko- rosyjskie przejście graniczne, podkreśla autentykę miejsca. Podczas naszej górskiej eskapady, odwiedzimy rezerwat wodny Jinvali o niezapomnianej barwie szmaragdów. Chwila na zakupy pamiątek od górali, a następnie odwiedzimy niezdobytą fortecę Ananuri  (XIV-XVII wiek). Krajobraz ulegał będzie dynamicznym zmianom. Zdecydowaliśmy, że zielone stocza górskie podziwiać będziemy z perspektywy wąwozu Aragvi. Następnie przeprawimy się przez zimowy ośrodek narciarski Gudauri i przekroczymy Ścieżkę Krzyżową – na wysokości 2395 m n.p.m. chłonąc niesamowite widoki górskie, zaczerpniemy również bogatej w żelazo wody mineralnej. Stąd dotrzemy do miasteczka Stephantsminda, centrum regionu Kazbegi. W czasach starożytnych droga, którą przebędziemy, łączyła Północny Kaukaz ze środkową Gruzją. Przesiądziemy się w Jeepy 4×4 i krętymi drogami przedostaniemy się do cerkwi Świętej Gergeti położonej na wysokości aż 2200 m n.p.m. Przy odrobinie szczęścia i dobrej pogodzie zobaczymy szczyt Kazbeku5047 m n.p.m. Powrót i przejazd do Wąwozu Darialskiego, zwanym Wrotami Iberii lub Wrotami Kaukazu. Jeszcze w II w. p.n.e. król Iberii Mirwan I w celu obrony swego kraju przed najeźdźcami z północy wybudował tu twierdzę o nazwie Kumania, a sam wąwóz kazał zagrodzić wielką drewnianą bramą, okutą żelazem. Dziś w tym wąwozie znajduje się granica gruzińsko-rosyjska. Przespacerujemy krótki odcinek tego 3 kilometrowego, głębokiego na kilometr wąwozu. Wieczorny powrót do Tbilisi. Nocleg w 4* hotelu w Tbilisi.

Dzień 5

Dzień drogi Tbilisi – Batumi, Gruziński Taniec, Adżarska Kuchnia i Nastojka

Po śniadaniu przejazd do Batumiportowej perły Kaukazu. Zakwaterowanie w hotelu. Wieczorne zwiedzanie tego wielokulturowego miasta, tonącego w światłach, zakończone adżarską kolacją w restauracji. Tego wieczoru podziwiać będziemy przygotowanie specjalnie dla nas przedstawienie najprawdziwszego tańca gruzińskiego. Dla chętnych spacer do jednej z najbardziej klimatycznych knajpek, gdzie spróbujemy „nastojki” – lokalnej nalewki w bardzo nietypowym wydaniu. m.in z ogórków, dyni, chili, przypraw korzennych. Nocleg w 4* hotelu w Batumi 

Dzień 6

Herbaciane Pola Batumi, Adżarski Dom Win, Targ Rybny i Morze Czarne

Po śniadaniu wyjazd do miejsca, z którego w Polsce chyba Batumi słynie najbardziej, czyli – herbacianych pól. Te za czasów sowietów, znane w całym bloku wschodnim, następnie przez wiele lat podupadłe, by dziś ponownie uprawiane zachwycały swoim widokiem. Po nasyceniu się zielonym złotem pora na bordowe złoto. Przejazd do Domu Adżarskiego Wina, czyli niezwykle ekskluzywnej hacjendy, posiadającej oprócz oryginalnego wyglądu starego kamiennego domu adżarskiego (swoiste żywe muzeum), również przepiękne położenie, winnice, piwnice i latyfundia porośnięte winnymi gronami. Wszystkie te miejsca zwiedzimy, posłuchamy historii lokalnych przewodników, a następnie w tych oto okolicznościach zjemy obiad okraszony lampką lokalnego wina. W drodze powrotnej zatrzymamy się na wybrzeże, skąd wyruszymy na targ rybny. Tu pooglądamy, co pływa w wodach czarnomorskich, a następnie wybierzemy sobie co byśmy chcieli z tych specjałów zjeść w przytargowej restauracji nadbrzeżnej ( z racji trudności w określeniu preferencji kulinarnych klientów postanowiliśmy, że ceny kolacji nie ujmiemy w cenie wycieczki, jednakże ta nie jest wysoka. +/- 30-50% tego co za zwykły obiad w Polsce). Powrót do hotelu. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie spróbowali herbaty prosto z krzaka. Dlatego właśnie specjalnie dla Wagabundy, do hotelu przyjedzie zasiadająca w loży mistrzów herbacianych, certyfikowana w Tokio oraz Pekinie, nasza Mistrzyni Herbaty. Oprócz kursu nt. lokalnych wariacji Camellii opowie nam również o różnicach między uulong, senchą i pu-erh, spróbujemy herbaty białej, żółtej, chryzantemowej i czarnej w wielu odmianach. To będzie cudowne zakończenie tego pełnego wrażeń dnia. Nocleg w 4* hotelu w Batumi.

Dzień 7

Kanionami Martvili  i w odwiedzinach u Prometeusza – Jaskinia Kumistavi

Po wczesnym śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do regionu Svanetia. Pomiędzy fantazyjnymi formacjami skalnymi, porośniętymi bujną roślinnością, wśród wodospadów, będziemy odpychać się wiosłami pontonów od szmaragdowej wody, meandrującej w kanionie Martvili. Stąd udamy się do Jaskini Prometeusza w Kumistavi. To nieopodal jaskini, właśnie w górach Kaukazu (a dokładnie do góry Khvamli) przykuty został Prometeusz, za wykradzenie boskiego ognia i ofiarowania go ludzkości i to tu właśnie codziennie orzeł rozrywał jego wątrobę, a ta nocą odrastała. Jego cierpienia przerwał Herakles, który zabił ptaka z łuku, a sfatygowanego Prometeusza ukrył w Jaskini. Krasowa grota figurująca jako Pomnik Przyrody zachwyci nawet największych malkontentów, a okraszona dobrą historią sprawi, że zepniemy klamrą wyjazd gruziński z greckim. Następnie udamy się do Kutaisi i zameldowanie w hotelu. Wieczorem udamy się na wycieczkę do Kutaisi i zwiedzimy miasto by night. Kolacja i nocleg w 4* hotelu w kurorcie uzdrowiskowym Tskhaltubo.

Dzień 8

Nakhvamdis - ნახვამდის - do widzenia Gruzjo

Po śniadaniu w hotelu wykwaterowanie i transfer na międzynarodowe lotnisko w Kutaisi. Alternatywnie, w zależności od godziny lotu, poranne zwiedzanie Kutaisi, a następnie transfer na lotnisko.

Zbiórka na Lotnisku (w zależności od szybkości zapisów na wyjazd postaramy się aby było to lotnisko we Wrocławiu, jeśli nie to inne lotnisko w Polsce). Godzina odprawy do potwierdzenia.

TERMIN MAJÓWKA: 30.04-07.05.2022

opiekę pilota i przewodnika lokalnego polskojęzycznego

+ zestawy audioguide

ubezpieczenie podróżne NNW + KL + TFG  + TFP

transport klimatyzowanym autokarem

zakwaterowanie w hotelach 4*

wyżywienie: 7 śniadań, 5 obiadokolacji w tym jedna z pokazem folkloru, jedną z pokazem tańca gruzińskiego, 2 lunche/obiady, degustacje wina, herbaty, czaczy

bilety wstępu do zwiedzanych obiektów; wjazd jeepami z Kazbegi w pobliże kościoła Św. Trójcy

grupa > 40 os. 635 zł + 490 USD

grupa > 30 os. 700 zł + 520 USD 

grupa > 20 os. 850 zł + 580 USD

CENA NIE OBEJMUJE:

biletów lotniczych – ok. 900 zł (w obie strony) – transferu na lotnisko i z powrotem

Uwaga: 

- przedpłata w wysokości 850zł płatna w dniu zapisu. USD płatne na lotnisku.

Uiszczenie opłaty gwarantuje rezerwację miejsc. 

- istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z wyjazdu (np. w przypadku choroby, utraty pracy, śmierci lub choroby członka rodziny). Cena to 3% wartości wycieczki + 10zł. O chęci wykupienia ubezpieczenia należy poinformować w dniu wykonania przelewu.

- w związku z rosnącym poziomem inflacji, biuro podróży zastrzega sobie możliwość zmiany cen w przypadku drastycznych wzrostów kosztów wykonania usługi. W takim przypadku klient będzie poinformowany o takiej zmianie i będzie miał możliwość rezygnacji z usługi lub też zaakceptowania nowej ceny.

psst... Bonusowa relacja z naszego gruzińskiego tripa pod ikonką aparatu.

 

Tbilisi:

Kachetia:

Kachetia 2:

Góry:

Kazbegi:

Pociąg Do Batumi:

Batumi Glamour:

Turpizm:

Gruzja Nowoczesna:

Gruziński Tygiel Kulturowy:

GRUZJA
bottom of page