top of page
  • Zdjęcie autoraWagabunda na Azjatyckim Tripie

Ubezpieczenia w podróży i nie tylko. Cz.1/3 Bezpłatne ubezpieczenie EKUZ

Kapelusz, krem, okulary, paszport, karta... a ubezpieczenie? Zwykle wyjeżdżając za granicę, nie zakładamy hospitalizacji, ale czasem tak się składa, że trafi właśnie na Ciebie. Nic na to nie poradzisz. Proza życia. Ale możesz dobrze przygotować się na taką ewentualność. Chcę przedstawić Ci trzy różne opcje, które zabezpieczą Cię na takie ryzyka i pozwolą się cieszyć niepodważalnym pięknem i różnorodnością świata. Z góry dodam, że korzystam zawsze z trzech rozwiązań. Zacznijmy od pierwszego, bo jest zupełnie nieodpłatne, a jak wiadomo za darmo to i ocet słodki. Jedziemy. Miałem ostatnio dwie sytuacje. Jedna klientka miała to nieszczęście, że szpital podczas wyjazdu zdarzył się jej w weekend. Ubezpieczyciel zaproponował szpital prywatny w poniedziałek i przejęcie kosztów obsługi albo opcję nr 2; jakikolwiek szpital. W tym przypadku klientka pokrywa koszty z własnej kieszeni, potem piszemy o ich zwrot i w ciągu 30 dni pieniądze są na jej koncie. Tak wygląda procedura.

Na szczęście klientka miała również kartę EKUZ, która sprawiła, że odpadły jakiekolwiek formalności z ubezpieczycielem, a jedynie wnioskowaliśmy o zwrot kosztów transportu (taxi) do szpitala i z powrotem. Czym jest EKUZ zapytacie?

Przewodnik po Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego

Podczas podróży za granicę, niezależnie od tego, czy jest to krótki wypad do sąsiedniego kraju, czy też długo oczekiwane wakacje, ważne jest, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo zdrowotne. W tym kontekście warto poznać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, znana również jako ekuz. W dzisiejszym poście chciałbym zaprezentować Ci przewodnik po tej karcie i wyjaśnić, dlaczego jest ona niezbędna podczas podróży po Europie.

Ekuz to dokument wydawany obywatelom państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Głównym celem ekuz jest zapewnienie dostępu do niezbędnej opieki zdrowotnej w przypadku nagłej potrzeby podczas podróży do innych państw uczestniczących w programie. Karta ta działa na zasadzie wzajemnego uznawania uprawnień i umożliwia korzystanie z opieki zdrowotnej na takich samych warunkach, jak mieszkańcy danego kraju.

Jak uzyskać Ekuz? Proces uzyskania ekuz jest prosty i bezpłatny. W większości przypadków można to zrobić online za pośrednictwem strony internetowej instytucji ubezpieczeniowej lub Narodowego Funduszu Zdrowia w swoim kraju. Po wypełnieniu wniosku i przedstawieniu odpowiednich dokumentów, otrzymasz swoją kartę ekuz.Co obejmuje Ekuz? Ekuz gwarantuje podstawową opiekę zdrowotną podczas pobytu w państwie uczestniczącym. Obejmuje ona leczenie chorób przewlekłych, nagłe interwencje medyczne, porody, jak również dostęp do niektórych specjalistycznych usług medycznych. Warto jednak pamiętać, że ekuz nie obejmuje wszystkich rodzajów świadczeń medycznych, takich jak koszty odwołanych lotów, transport medyczny czy leczenie stomatologiczne.

Dlaczego warto mieć Ekuz? Posiadanie ekuz podczas podróży po Europie ma wiele korzyści. Przede wszystkim daje to pewność, że w razie nagłej potrzeby otrzymamy niezbędną opiekę zdrowotną na takich samych warunkach, jak miejscowi. Bez ekuz koszty leczenia mogą być bardzo wysokie, zwłaszcza w niektórych krajach europejskich. Ponadto, posiadanie ekuz upraszcza proces uzyskiwania opieki medycznej, ponieważ nie musimy przejm


ować się formalnościami związanymi z ubezpieczeniem.

Ważne wskazówki dotyczące Ekuz:

  1. Sprawdź ważność swojej karty ekuz przed podróżą i upewnij się, że jest aktualna.

  2. Zawsze noś swoją kartę ekuz przy sobie podczas podróży, aby w razie potrzeby móc ją okazać.

  3. Przed wyjazdem zapoznaj się z zasadami i ograniczeniami ekuz w kraju, do którego się udajesz, aby mieć pełną świadomość swoich praw i uprawnień.

Podsumowanie: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (Ekuz) jest nieocenionym narzędziem podczas podróży po Europie. Daje pewność, że w razie nagłej potrzeby otrzymamy niezbędną opiekę zdrowotną. Pamiętaj jednak, że ekuz obejmuje jedynie podstawową opiekę medyczną, dlatego warto również rozważyć dodatkowe ubezpieczenie podróżne, które zapewni ochronę przed innymi ryzykami, takimi jak utrata bagażu czy odwołane loty, a także procedury medyczne nieobjęte EKUZ, transport medyczny i odszkodowania poniesionych kosztów. Bezpieczeństwo i zdrowie są najważniejsze podczas podróży, dlatego dbajmy o nie odpowiednio i korzystajmy z dostępnych narzędzi, takich jak ekuz, aby podróżować bezpiecznie i bez stresu.


Niebawem porozmawiamy o następnych 2 narzędziach, które pozwolą podróżować ze słodkim spokojem w głowie.Tymczasem zadanie domowe na dziś (jeśli jeszcze nie masz karty EKUZ) marsz wyrabiać w swojej placówce NFOZ lub online przez.

Przydatny link:

https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/jak-wyrobic-karte-ekuz/


128 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page